DORNOVA METODA

Jedná se o šetrnou, bezpečnou a účinnou manuální techniku, jejíž pomocí lze vrátit obratle a klouby do původní přirozené polohy a uvolnit tak blokády a bolesti v problematických partiích.

Začíná se aspekcí (kontrolou pohledem) postavy, vyšetřením délky dolních končetin a páteře. Mnohdy je vhodné nejprve ošetřit svalový aparát pomocí jiných masážních technik. Poté se provádí korekce postavení kyčelního kloubu, dolních končetin (kolen a kotníků) a křížové kosti, popř. páteře (krčních, hrudních a bederních obratlů), ramen a horních končetin (loktů a zápěstí).

Veškerá náprava probíhá za aktivní účastí klienta. Ten volně a přirozeně kývá končetinou vpřed a vzad, přičemž masér současně vyvíjí jemný protitlak palcem na problematický obratel či kloub. Vybočený obratel či kloub se tím postupně dostává do své přirozené polohy. Někdy je možné cítit slabou bolest, která však nepřesáhne práh bolestivosti klienta.

Dornova metoda účinně zbavuje příčin mnoha fyzických a psychických bloků. Mnohé potíže v oblasti páteře jsou úzce spojeny s životní situací, osobními problémy a starostmi, s postojem k sobě samému a k ostatním lidem. Klient by si měl být vědom odpovědnosti za svůj zdravotní stav, tj. k tomu, aby byly účinky techniky trvalé, je nutné odstranit nesprávné pohybové a výživové návyky a dodržovat pitný režim.

 


EFEKT Dornovy metody

Dornovu metodu lze aplikovat při bolestech zad, kyčlí, kolen, loktů a hlavy, při rozdílné délce končetin, při tzv. tenisových loktech, syndromu karpálních tunelů, nedostatečném prokrvování a brnění končetin, křečových žilách, střevních potížích a problémech s otěhotněním.

Metoda je přísně individuální, proto nelze přesně odhadnout, zda a za jak dlouho bude rozdíl patrný (nedojde-li ke změně ani po 3 ošetřeních, je třeba dále zkoumat, zda za potížemi nestojí hlubší emocionální problémy nebo špatné pohybové stereotypy, které vyvolávají nesprávnou polohu obratlů a kloubů).

 

KONTRAINDIKACE

  • infekční, horečnatá, zánětlivá a onkologická onemocnění
  • artróza, osteoporóza, revmatoidní artritida
  • imobilita
  • Bechtěrevova choroba (nesmí se ošetřovat srostlé a umělé klouby)
  • zlomeniny (lze až po úplném srůstu zlomeniny)
  • operace (lze nejdříve 2 měsíce po operaci)
  • těhotenství (nutný souhlas lékaře)

 

!! V případě pochybností o vhodnosti Dornovy metody je lépe poradit se předem s lékařem !!

 


Doporučený interval návštěvy:

  • 2x / měsíc

– 1.návštěva (30 minut) – dolní končetiny, křížová kost

– 2.návštěva (60 minut) – dolní končetiny, křížová kost, páteř, horní končetiny

Vhodná je kombinace s Breussovou masáží.