KINEZIOTAPING

Jedná se o moderní zdravotně-regenerační techniku, která pomocí speciálních pásek (kineziotapů) nalepených na kůži vytváří funkční oporu přetěžované partii kosterního či svalového systému.

Kineziotape nejen stabilizuje kosterní či svalový systém (např. kolena, lokty, ramena, záda, stehna, lýtka, břicho, horní končetiny), ale současně umožňuje plný rozsah pohybu tapovaných segmentů, šetrným způsobem upravuje činnost krevního a lymfatického systému a urychluje léčebné procesy.
Používá se jako preventivní ochrana před poraněním (např. při sportovním výkonu) nebo jako doplněk léčby či rekonvalescence po úraze. V kombinaci s jinými manuálními technikami (např. masáže, Dornova metoda, …) výrazně prodlužuje jejich účinky.

 
Kineziotaping se provádí speciálními elastickými textilními páskami, které odpovídají vlastnostem lidské kůže. Vyrábějí se s 10-15% předpětím a mají schopnost napnout se až na 150 % své klidové délky. Kineziotapy existují v různých barvách. Barvy použitých tapovacích pásek ale nejsou prvořadě důležité, neboť účinek kineziotapu je dán především jeho správně zvoleným směrem nalepení a intenzitou tahu a spočívá v jeho mikropohybech při běžném pohybu, čímž dochází k permanentnímu nadzvedávání kůže a aktivaci podkoží, k úpravě průtoku krve a lymfy, popř. k vstřebávání krevních výronů a otoků.

Kineziotapy se aplikují na oholenou, očištěnou, odmaštěnou a osušenou pokožku. Pojící lepidlo (lékařská pryskyřice) se aktivuje tělesným teplem a dokonale přilne po 5-10 minutách. Sportovat a koupat se lze však nejdříve po 2 hodinách od nalepení kineziotapu.

Kineziotapy lze nosit bez omezení osobní hygieny a dalších každodenních činností, včetně sportovních aktivit, dokud nedojde k jejich samovolnému odpadnutí. Pokud je třeba dřívější odstranění kineziotapu, je nutno postupovat šetrným a pomalým tahem při současném natažení kůže v okolí kineziotapu. Před další aplikací je dobré nechat alespoň 1-2 denní odstup pro regeneraci kůže. Alergická reakce na složky kineziotapu je velmi vzácná.

 

EFEKT Kineziotapingu

 • zmírnění chronické i akutní bolesti páteře, kloubů, šlach a svalů
 • zlepšení tolerance pohybu kostí, kloubů, šlach a svalů
 • stabilizace uvolněných blokád
 • zlepšení průtoku krve a lymfy aktivuje ozdravné procesy
 • prodloužení účinků masáže

Úlevu lze pocítit ihned po nalepení kineziotapu, během několika následujících hodin nebo dní. V ojedinělých případech může dojít ke krátkodobému zvýšení citlivosti či nepohodlí tapované oblasti. Při neustupujících nebo zhoršujících se obtížích je třeba kineziotape ihned odstranit !

 

KONTRAINDIKACE

 • infekční, horečnatá, zánětlivá a onkologická onemocnění
 • žilní trombózy a varixy (křečové žily)
 • kožní problémy (bradavice, dermatitidy, vyrážky, ekzémy, lupénky, plísně…)
 • oblast mateřských znamének, otevřených ran, nedoléčených jizev, popálené pokožky

 


Doporučený interval návštěvy:

 • u pravidelných sportovních aktivit (před danou aktivitou)
 • před velkou svalovou zátěží
 • po masáži pro prodloužení jejího efektu